Publiczne Przedszkole w Bierawie - rys historyczny

„...ale jedno jest przedszkole, to w Bierawie,

tutaj czas upływa nam na zabawie,

tutaj dziecko śmieje się do dziecka,

a ten uśmiech tak się toczy, jak piłeczka...”

Motto to przewodzi życiu naszego przedszkola i nic nie traci na wartości, mimo że upływa czas i zmieniają się dzieci i personel. Zapraszamy do poznania naszej historii.

Budynek Przedszkola w Bierawie liczy około 250 lat.
Wybudował go właściciel ziemski pochodzenia niemieckiego, którego potomkowie mieszkają w Niemczech. Od blisko 200 lat istnieje w nim przedszkole. Budynek jest uznany za zabytek architektury, toteż remont w 1998r nie mógł wnieść wiele zmian w wyglądzie zewnętrznym , został natomiast pięknie odnowiony wewnątrz. Sale zabaw i sypialnie  dla dzieci umieszczone są na parterze i piętrze, oraz sala gimnastyczna wyposażona w "suchy basen" oraz odpowiednie akcesoria.

Przedszkole Publiczne w Bierawie z oddziałami zamiejscowymi istnieje od roku 2001. Powstało ono w wyniku połączenia pięciu placówek przedszkolnych: Bierawa, Brzeźce, Kotlarnia, Lubieszów, Stare Koźle.

Do roku 2001 każdy dzisiejszy oddział był samodzielną placówką oświatową  z własną tradycją i historią. Po kolejnej reformie oświatowej w roku 2018 oddziały Przedszkola uległy przekształceniu w samodzielne jednostki.

W chwili obecnej funkcjonują jako:

• Publiczne Przedszkole w Bierawie – 3 oddziały przedszkolne liczące 75 miejsc;
  • Punkt Przedszkolny w Lubieszowie - 1 oddział przedszkolny liczący 25 miejsc.

Dyrektorem  przedszkola jest Pani Monika Bagińska.

Nauczyciele są wykwalifikowani, kreatywni i otwarci na nowości pedagogiczne, stosują ciekawe metody i formy pracy z dziećmi. Swoją postawą tworzą atmosferę przyjazną dziecku. W naszym przedszkolu zatrudniona jest wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która wciąz poszerza swoją wiedzę (studia podyplomowe, warsztaty doskonalące, kursy). Nauczyciele swoją postawą tworzą atmosferę przyjazną dziecku. Nadrzędnym celem ich pracy jest uśmiech i zadowolenie dziecka oraz troska  o prawidłowy jego rozwój. Stwarzana jest miła atmosfera współpracy z rodzicami dla dobra ich dzieci i naszych wychowanków.

Każdy z oddziałów posiada osobne sale zabaw dla każdej grupy przedszkolnej. Są one dobrze wyposażone w pomoce dydaktyczne i naukowe.
Publiczne Przedszkole w Bierawie posiada dodatkowo dobrze wyposażoną salę gimnastyczną z dużym "suchym basenem". Mogą z niego korzystać wszystkie dzieci uczęszczające do naszego przedszkola.

Dla wszystkich naszych grup przedszkolnych prowadzone są dodatkowe zajęcia:

• nauka języka niemieckiego
  • nauka języka angielskiego
  • zajęcia rytmiczne
  •  religia

Zajęcia te prowadzone są nieodpłanie i za zgodą rodziców lub opiekunów.